Aktualności i ogłoszenia

Dnia 18 września bieżącego roku na kompleksie rekreacyjno-sportowym „Orlik”, został zorganizowany „Dzień Sportu”. Impreza została przygotowana przez pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Domu Pomocy Społecznej ul.Kochcicka 14.
Szczególny wkład w przygotowanie imprezy włożyły fizjoterapeutki zatrudnione na terenie jednostki.
Dzień sportu został zainaugurowany przez Pana dyrektora Dariusza Szendzielorza, który życzył wszystkim śmiałkom sportowych sukcesów i pobicia życiowych rekordów.
W turnieju zostało wystawionych 7 drużyn z poszczególnych zespołów DPS-u
oraz pracowni WTZ.
Sportowcy mieli okazję sprawdzić swoje siły w konkurencjach takich jak skok w dal, rzuty piłką do kosza, hokej, bieg z przeszkodami, bieg z łyżeczką oraz rzuty woreczkami do celu.
Celem imprezy była promocja zdrowego stylu życia, integracja mieszkańców naszego Domu z uczestnikami WTZ oraz czerpanie przyjemności ze zdrowej rywalizacji.
Wysiłek włożony w sportową rywalizację został wynagrodzony atrakcyjnymi nagrodami, które na ręce zwycięzców składał dyrektor placówki.

W dniu 07 września 2018 r. została zorganizowana wycieczka rowerowa, której celem było zapoznanie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej ul. Kochcicka 14 z burzliwą historią naszego miasta w roku 1939 oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego. Pierwszym punktem na tasie wycieczki stał się bunkier na „Kochcickiej Górce” usytuowany w północno-zachodniej części miasta Lubliniec. Panowie w tym miejscu pod pamiątkową tablicą poświęconą pamięci 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty , mieli okazję wysłuchać odczytanych przez opiekuna wycieczki fragmentów książki „Lubliniec 1 Września 1939 Roku” oraz opracowania sporządzonego przez Pana Macieja Szulika „Jeden żołnierz -trzy mundury wojenne losy Emila Lipińskiego”. Książka i opracowanie przybliżające losy całego miasta oraz niektórych mieszkańców naszego powiatu ,głęboko wzruszyły uczestników wycieczki zmuszając do głębokiej refleksji, oraz motywacji do dalszego zgłębiania problematyki historycznej.
Po odczytaniu wybranych fragmentów książki, opracowania oraz oddaniu czci żołnierzom 74 GPP , uczestnicy wycieczki skierowali się do kolejnego punktu, zmieniając kierunek jazdy na południowo-zachodni. W tym momencie zatrzymał ich widok polujących na łące żurawi. Obserwacja z bliska tych dużych 130 cm ptaków, wprawiła rowerzystów w zachwyt, gdyż dotychczas byli nieświadomi występowania tak dużych zwierząt w pobliżu Lublińca.
Po zakończonej obserwacji i stromym podjeździe pod „Górkę Lipską” , panowie osiągnęli drugi cel wycieczki, którym był punkt widokowy przy „Krzyżu Milenijnym”
usytuowany na wysokości 294 mn.p.m.
Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z tym miejscem jak
na przykład , że ramiona konstrukcji wskazują dwa święte miejsca, do których Ślązacy od pokoleń pielgrzymują, a są to Sanktuarium na Jasnej Górze oraz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości w Piekarach.
Po zapoznaniu się z historią związaną z „Krzyżem Milenijnym”, rowerzyści ruszyli w dalszą drogę utrzymując dotychczasowy kierunek gdzie dotarli do podnóża „Górki Lipskiej” obserwując z bliska prace polowe lublinieckich rolników polegające na trudnych manewrach między kombajnem a ciągnikiem. Była to również doskonała okazja do treningu umiejętności społecznych, polegającego na nawiązaniu kontaktu mieszkańców DPS-u z mieszkańcami Lublińca.
Panowie zafascynowani wielkimi maszynami pracującymi w polu zadawali szereg pytań, na które operatorzy chętnie odpowiadali. Po wyczerpaniu zasobu pytań i podziękowaniu za wyczerpujące odpowiedz, podopieczni DPS-u ruszyli w dalszą drogę do restauracji McDonald's. Tam nastąpiło podsumowanie wycieczki oraz degustacja słodkiej niespodzianki przygotowanej przez organizatora.
W trakcie urozmaiconego rajdu rowerowego panowie mieli okazję obserwować niesamowite walory fauny i flory, którą oferują lasy i łąki Powiatu Lublinieckiego. Podziwiali również zapierające dech w piersiach widoki rozciągające się ze zdobytych górek, zapoznali się też z historią miasta oraz losami jego mieszkańców w roku 1939 porównując miejsca, które mijają podczas dnia codziennego ze zdjęciami archiwalnymi. Dzięki tym i wielu innym atrakcjom , wycieczka ta zapisała się w pamięci wszystkich uczestników jako jedna z najbardziej wartościowych i pouczających .

Bibliografia :
Lubliniec -1 Września 1939 Roku – Marian Berbesz Wydanie I Lubliniec 2014
Jeden żołnierz -trzy mundury wojenne losy Emila Lipińskiego -Maciej Szulik

Dnia 25.08.2018 r. Na terenie Naszego Domu zorganizowany został dwudziesty pierwszy „Zjazd Rodzin”. Tradycyjnie organizowane przedsięwzięcie zostało objęte patronatem starosty Powiatu Lublinieckiego, Pana Joachima Smyły. Głównym celem organizowanej imprezy jest wzmacnianie więzi rodzinnych pomiędzy mieszkańcami naszego Domu a ich bliskimi. Tegoroczny „Zjazd Rodzin” rozpoczęła uroczysta msza święta sprawowana w intencji mieszkańców ich rodzin oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej.
Po zakończonej mszy świętej mieszkańcy oraz ich rodziny zgromadzili się w sali konferencyjnej, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie i przywitanie wszystkich przybyłych gości.
Impreza została zainaugurowana przez Dyrektora Placówki Pana Dariusza Szendzielorza oraz przedstawicieli Samorządu Mieszkańców.
Po oficjalnym przywitaniu nastąpił czas na rozpoczęcie części artystycznej, panowie pod opieką instruktora kulturalno-oświatowego przygotowali dla swoich bliskich szereg występów wokalnych, w których prezentowali skomponowane oraz zaaranżowane przez siebie piosenki. Sala lustrzana wypełniła się brzmieniem muzyki hip-hop, poezji śpiewanej oraz dance, która rozweseliła zgromadzoną publikę i zachęciła do wspólnej zabawy.
Poza twórczością wokalną zgromadzone rodziny miały okazję podziwiać wystawę zrobionych własnoręcznie przez mieszkańców naszego Domu prac plastycznych, które są wykonywane w ramach realizowanej na terenie placówki terapii zajęciowej.
Po zakończeniu części artystycznej panowie wraz ze swoimi bliskimi udali się na poszczególne zespoły, na których personel placówki przygotował wystawną gościnę.
„Zjazd Rodzin” jest dla naszych podopiecznych szczególnym dniem, na stałe w krajobraz tej imprezy wpisują się panowie, którzy już od wczesnych godzin porannych z utęsknieniem w odświętnych strojach wyczekują przed placówką na przyjazd swoich bliskich, którzy zjeżdżają się z różnych stron kraju, a niejednokrotnie przyjeżdżają również z zagranicy.
Możliwość spotkania najbliższych sprawia, że ten szczególny dzień obfituje w wiele wzruszających chwil zapisujących się w pamięci naszych mieszkańców na długi czas.

W środę 30 maja została zorganizowana wycieczka rowerowa do Koszęcina, trasa wycieczki prowadziła przez jedną z najpiękniejszych ścieżek leśno-rowerowych naszego powiatu a pierwszym przystankiem w jej trakcie stał się punkt widokowy na „Górce Sadowskiej” usytuowany na wysokości 352m.n.p.m. Z którego uczestnicy wycieczki mieli doskonały widok na panoramę miasta Lubliniec oraz okalających go wiosek.
W Sadowie nasi Panowie mieli okazję odwiedzić jeszcze zaprzyjaźnionego gospodarza, u którego mogli degustować ekologiczne truskawki oraz dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat prowadzenia gospodarstwa.
Po zakończonej degustacji uczestnicy wycieczki przemierzyli malownicze pola i lasy należące do miejscowości Wierzbie i dotarli do zabytkowego już cmentarza żydowskiego położonego w miejscowości Cieszowa, po zapoznaniu się z historią cmentarza oraz miejscowości i oddaniu czci zmarłym kolaże ruszyli w dalszą drogę,zmieniając kierunek jazdy ze wschodu na południe i po 20 minutach osiągnięto cel wycieczki, którym był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koszęcinie. W Koszęcinie przyszedł czas na posiłek i zregenerowanie sił potrzebnych do drogi powrotnej.
W trakcie wycieczki uczestnicy przeżyli wiele przygód.
Ekstremalne warunki wysoka temperatura, szutrowe drogi Cieszowej, strome podjazdy i zjazdy oraz zmienna pogoda sprawiły, że wycieczka ta stała się jedną z najtrudniejszych organizowanych dla uczestników i ich pojazdów co stanowiło doskonałą okazję do sprawdzenia własnych możliwości i kształtowania hartu ducha.

W dniu 22 września bieżącego roku grupa 24 Mieszkańców z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kochcickiej 14 oraz Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pod opieką instruktorów kulturalno-oświatowych zorganizowała akcję „Sprzątania Lublinieckich Lasów” . W współpracę z podopiecznymi z Kochcickiej włączyło się Nadleśnictwo Lubliniec ,które to wyznaczyło teren działań przy parkingu rowerowym oraz leśniczówce za obwodnicą . Celem głównym przeprowadzonej akcji było zwrócenie uwagi mieszkańców Lublińca na problematykę osób niepełnosprawnych z naszego powiatu . Osoby sprzątające przez swoją pracę chciały udowodnić ,że są wartościowymi ludźmi dbającymi o swój wizerunek oraz ,że są zdolni do poświeceń dla dobra lokalnej społeczności . Prawdą jest ,że zdarzają się incydenty z udziałem osób niepełnosprawnych ale są to pojedyncze przypadki niereprezentatywne dla całej grupy ,a biorący w akcji podopieczni stanowczo się od nich odcinają i je potępiają . Dla pracowników DPS-ów oczywistym jest ,że ludzie niepełnosprawni są wyjątkowo wrażliwi chętni do pomocy ,a odpowiednio ukierunkowani zdolni do osiągania niesamowitych celów .

Kolejnym celem zorganizowanej akcji było zadbanie o środowisko naturalne naszego powiatu oraz edukacja ekologiczna . Lasy szczególnie narażone są w okresie jesiennym gdy zjawiają się grzybiarze . Ważnym jest by pamiętać ,że lasy są naszym wspólnym dobrem ,a obowiązkiem każdego z nas jest dbanie o nie .

Zorganizowane przedsięwzięcie było pierwszą tego typu inicjatywą mieszkańców Domu Pomocy Społecznej ale z pewnością nie ostatnią . Wiosną 2018r. nasi podopieczni wraz z instruktorami planują organizację kolejnych edycji sprzątania w które postarają się włączyć podopiecznych z innych DPS-ów z naszego powiatu.

Dnia 02.07 br. zorganizowany został wyjazd do zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Lelowie na „Piknik Rodzinny” który odbywał się w klimatach kultury żydowskiej .
Piknik rozpoczęła uroczysta msza św. a po zakończeniu nastąpiło oficjalne przywitanie przybyłych gości.
Na naszych mieszkańców czekała moc atrakcji takich jak loteria fantowa , występ zespołu ludowego ziemi Lelowskiej , występ grupy kabaretowo-wokalnej „Mirek Grajek” . Gospodarze przygotowali wspaniały poczęstunek a nasi mieszkańcy odwdzięczyli się szczerym uśmiechem dobrą zabawą oraz przygotowanym wcześniej tradycyjnym żydowskim wypiekiem ,który na zakończenie został podarowany na ręce pani dr.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom oraz całemu zespołowi Domu Pomocy Społecznej w Lelowie za zaproszenie oraz gościnę 

Dnia 03.06.br. grupa mieszkańców naszego Domu wzięła udział w spotkaniu integracyjnym z okazji „Dnia Otwartego” w Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”.

Po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć piosenkarkę panią Bernadetę Kowalską .

Jej występ porwał do zabawy wszystkich zgromadzonych.

Na ten dzień gospodarze przygotowali również występ artystyczny grupy pt. „Młodzi Sercem i Duchem” , przedstawiając spektakl pt. „Wesele” . Na pikniku nie zabrakło dobrego urozmaiconego poczęstunku jak i różnorodnej muzyki . Pogoda i dobre nastroje dopisywały wszystkim obecnym .

Dziękujemy mieszkańcom oraz całemu  zespołowi DPS-u "Dom Kombatanta" za zaproszenie oraz gościnę 

To jest art testowy z zalacznikiem

22 czerwca 2017r. w naszym Domu odbył się Piknik Integracyjny z okazji "Dnia Mieszkańca" .

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod Patronatem Starosty Powiatu Lublinieckiego Pana

Joachima Smyły.

Mszą świętą w kaplicy nastąpiło rozpoczęcie naszego Pikniku , po czym w pięknym ogrodzie

naszego DPS-u Pani Dyrektor przywitała wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości.

Następnie wszyscy uczestnicy Pikniku zaprezentowali się w występach artystycznych , których

tematem przewodnim był "Dzień Grecki"

Mieszkańcy DPS-u , uczestnicy WTZ oraz goście z zaproszonych placówek pomocy społecznej

przy gromkich brawach śpiewali i tańczyli w rytmach greckich.

Wszyscy występujący uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody w postaci

artykułów plastycznych .

Nie zapomniano również o poczęstunku: kawa, herbata, ciasto, owoce, oraz pyszna grochówka.

Po posiłku nastąpił czas zabawy .

Uczestnicy Pikniku tańczyli w rytmach greckich oraz disco polo .

Piknik Integracyjny wpłynął pozytywnie na wszystkich uczestników wydarzenia .

Na twarzach osób bawiących się królował uśmiech, radość, zadowolenie, a wspólna zabawa

pozwoliła na integrację wszystkich zgromadzonych osób .

Jesteśmy wdzięczni ,że dzień ten upłynął w atmosferze radości, wzajemnej tolerancji i zrozumienia
Dziękujemy wszystkim przybyłym za przyjęcie zaproszenia do zobaczenia za rok :)

© 2005-2017 - Dom Pomocy Społecznej (DPS) Lubliniec