Aktualności i ogłoszenia

16.10. 2019 r. na zaproszenie DPS "Kombatant", pojechaliśmy na X Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej. Udział wzięli także mieszkańcy oraz uczestnicy innych DPS-ów i ŚDS-ów, m.in. DPS Zameczek, ŚDS w Lublińcu, Dom Seniora w Lublińcu oraz DPS w Lelowie. Każdy prezentował po dwie pieśni i piosenki religijne, prezentując wysoki poziom. Wprowadzeni zostaliśmy w piękny, duchowy nastrój włączając się do wspólnego śpiewania. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Zadbano także o nasze podniebienia, zapraszając na pyszny poczęstunek.   

14.10.2019 r. w naszym domu odbyły się zawody sportowe w ramach "Dnia sportu". Ponieważ pogoda w tym dniu dopisała, konkurencje odbywały się na boisku sportowym "Orlik". Zawodnicy brali udział w 6 konkurencjach: slalom z piłką, rzuty do kosza, rzuty woreczkami do celu, bieg z łyżką, hokej oraz bieg z przeszkodami. Celem imprezy było czerpanie radości z rywalizacji, aktywności sportowej oraz wspólnej integracji. Zawody przebiegły w miłej atmosferze, a zwycięzcy otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy oraz drobne upominki. 

11.10.2019 r. zorganizowana została już poraz trzeci akcja społeczna "sprzątanie świata". Dzięki uprzejmości Nadleśnictwu Lubliniec wyposażeni zostaliśmy w worki na śmieci oraz rękawiczki. Na wyznaczonym terenie zbieraliśmy puszki, papiery i butelki plastikowe. Później była chwila na krótki odpoczynek spędzony przy grillu i herbatce. Podziwialiśmy także uroki pięknej, złotej jesieni w lesie. Dzięki takiej charytatywnej akcji, aktywnie i pożytecznie spędzilismy czas

17 września w naszym domu "zagościły" ziemniaki. Mamy teraz czas zbiorów ziemniaczanych, tzw. wykopki. Dawniej, w wielu wsiach z tej okazji świętowano, toteż my szanując tradycje, piekliśmy ziemniaczki. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą, kiedy do nas przybyły oraz jak są nazywane w różnych rejonach Polski. Mamy parabole w gwarze kresowej, kartofle na śląsku, pyry w poznańskiem, grule u górali oraz bulwy na kaszubach. Była degustacja pieczonych ziemniaków z masłem i solą oraz ciepła herbata. Aforyzmy, zagadki o ziemniakach oraz dobra muzyka wspaniale dopełniły wspólnie spędzony czas.

5 września w Domu Pomocy Społecznej "Zameczek" odbył się kolejny raz Piknik Śląski. To coroczne święto, na które zapraszane są zaprzyjaźnione placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Celem imprezy była przede wszystkim integracja oraz popularyzacja gwary śląskiej oraz twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnością. My udaliśmy się tam wspólnie z podopiecznymi WTZ. Gospodarze zadbali o to, by pobyt nasz upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Wysłuchaliśmy piosenek w gwarze śląskiej (nas reprezentował zespół "Mystic-Dance", który wykonał dwie piosenki) oraz poezji napisanej i czytanej przez uczestniczkę WTZ. Nie zabrakło dobrej kuchni śląskiej oraz pokazu strojów regionalnych. Piknik dostarczył nam mnóstwo pozytywnych emocji.  

31 sierpnia w naszym domu odbył się kolejny Zjazd Rodzin. To już 22 raz podopieczni mogli spędzić ten dzień ze swoimi najbliższymi. Główne obchody uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą św. w intencji mieszkańców, ich rodzin oraz pracowników DPS-u. Po niej nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy przez Dyrektora Pana Dariusza Szendzielorza. Następnie swoje talenty muzyczne przedstawili uzdolnieni mieszkańcy domu, wykonujac kowery znanych artystów. Wspólne biesiadowanie wypełniały smaczny poczęstunek oraz muzyka taneczna. Przy słonecznej pogodzie oraz wspaniałych nastrojach miło upłynął wszystkim czas.  

12 czerwca b.r. odbył się Dzień Mieszkańca, na który wszyscy czekają cały rok. Impreza ta odbywa się pod patronatem Starosty lublinieckiego Joachima Smyły. Ma ona na celu integrację oraz aktywizację mieszkańców z podopiecznymi z zaprzyjaźnionych jednostek. Tegorocznym tematem była słoneczna Hiszpania, toteż cała dekoracja, występy oraz muzyka , były w tym klimacie. Uroczystość, którą o godz. 10:00 otworzył Pan Dyrektor Dariusz Szendzielorz, miała charakter plenerowy. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. W rytmie corridy prezentowano byki, torreadorów oraz Carmen. Po krótkiej przerwie na poczęstunek, mieszkańcy oraz goście wysłuchali recitalu duetu wokalnego, który porwał ich do tańca. Imprezę zakończyła dyskoteka w rytmie disco polo. Dzięki licznym atrakcjom, wspaniałej pogodzie oraz dobrej muzyce, wszystkim zgromadzonym dopisywały humory.

4 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Kokotka. Udział wzięło sześciu mieszkańców oraz dwóch instruktorów. Trasa wiodła ulicami Lublińca oraz tzw. trasą zająca znajdującą się w lesie. Pogoda dopisywała, więc pełni energii i entuzjazmu pokonywaliśmy trasę. Po godzinie dotarliśmy na miejsce. Tam zrobiliśmy krótki odpoczynek, zjedliśmy lody oraz nawodniliśmy organizmy. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Leśne Ustronie, podziwialiśmy zagubione wśród drzew stawy, mijaliśmy Małą Panew. O godzinie 12:00, szczęśliwi choć zmęczeni dotarliśmy do domu, pokonując 24 km.

30 maja w naszym domu odbyła się impreza plenerowa "Dzień niezapominajki". Organizatorem był Zespół B, który przypomniał historię powstania tego święta. Przygotowane bukiety z bibuły rozdano przedstawicielom oddziałów, a czas spędzony wspólnie wypełniły rozmowy. Zwięczeniem imprezy było uroczyste posadzenie kwiatów niezapominajki, które zasiliły klomb na placu DPS.

Dnia 22 maja b.r. odbył się turniej "WARCABY 2019" o puchar przechodni. Do rywalizacji przystapiły czteroosobowe drużyny z DPS "KOMBATANT", Środowiskowego Domu Samopomocy oraz naszego domu. Rozgrywki odbywały się w systemie "Każdy z każdym" tzn. dwie drużyny grają, trzecia pauzuje. Później następowała zmiana drużyn, aż do wyłonienia zwycięzcy. Po zaciętej walce i zdrowej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyła drużyna gospodarzy, zdobywając 17,5 pkt. Drugie miejsce zdobyła drużyna reprezentująca Środowiskowy Dom Samopomocy z ilością 10,5 pkt, natomiast trzecie zaszczytne miejsce przypadło w udziale drużynie DPS "KOMBATANT". Zwycięska drużyna otrzymała z rąk Pana Dyrektora puchar, który na kolejny rok pozostał w naszym ośrodku. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz skromne upominki.

© 2005-2017 - Dom Pomocy Społecznej (DPS) Lubliniec