Aktualności i ogłoszenia

12 czerwca b.r. odbył się Dzień Mieszkańca, na który wszyscy czekają cały rok. Impreza ta odbywa się pod patronatem Starosty lublinieckiego Joachima Smyły. Ma ona na celu integrację oraz aktywizację mieszkańców z podopiecznymi z zaprzyjaźnionych jednostek. Tegorocznym tematem była słoneczna Hiszpania, toteż cała dekoracja, występy oraz muzyka , były w tym klimacie. Uroczystość, którą o godz. 10:00 otworzył Pan Dyrektor Dariusz Szendzielorz, miała charakter plenerowy. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. W rytmie corridy prezentowano byki, torreadorów oraz Carmen. Po krótkiej przerwie na poczęstunek, mieszkańcy oraz goście wysłuchali recitalu duetu wokalnego, który porwał ich do tańca. Imprezę zakończyła dyskoteka w rytmie disco polo. Dzięki licznym atrakcjom, wspaniałej pogodzie oraz dobrej muzyce, wszystkim zgromadzonym dopisywały humory.

4 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Kokotka. Udział wzięło sześciu mieszkańców oraz dwóch instruktorów. Trasa wiodła ulicami Lublińca oraz tzw. trasą zająca znajdującą się w lesie. Pogoda dopisywała, więc pełni energii i entuzjazmu pokonywaliśmy trasę. Po godzinie dotarliśmy na miejsce. Tam zrobiliśmy krótki odpoczynek, zjedliśmy lody oraz nawodniliśmy organizmy. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Leśne Ustronie, podziwialiśmy zagubione wśród drzew stawy, mijaliśmy Małą Panew. O godzinie 12:00, szczęśliwi choć zmęczeni dotarliśmy do domu, pokonując 24 km.

30 maja w naszym domu odbyła się impreza plenerowa "Dzień niezapominajki". Organizatorem był Zespół B, który przypomniał historię powstania tego święta. Przygotowane bukiety z bibuły rozdano przedstawicielom oddziałów, a czas spędzony wspólnie wypełniły rozmowy. Zwięczeniem imprezy było uroczyste posadzenie kwiatów niezapominajki, które zasiliły klomb na placu DPS.

Dnia 22 maja b.r. odbył się turniej "WARCABY 2019" o puchar przechodni. Do rywalizacji przystapiły czteroosobowe drużyny z DPS "KOMBATANT", Środowiskowego Domu Samopomocy oraz naszego domu. Rozgrywki odbywały się w systemie "Każdy z każdym" tzn. dwie drużyny grają, trzecia pauzuje. Później następowała zmiana drużyn, aż do wyłonienia zwycięzcy. Po zaciętej walce i zdrowej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyła drużyna gospodarzy, zdobywając 17,5 pkt. Drugie miejsce zdobyła drużyna reprezentująca Środowiskowy Dom Samopomocy z ilością 10,5 pkt, natomiast trzecie zaszczytne miejsce przypadło w udziale drużynie DPS "KOMBATANT". Zwycięska drużyna otrzymała z rąk Pana Dyrektora puchar, który na kolejny rok pozostał w naszym ośrodku. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz skromne upominki.

18 maja b.r. DPS w Lublińcu zaproszony został do zaprzyjaźnionego DPS-u w Częstochowie na imprezę integracyjną "Filmowe majowe granie". Piknik połączony był z Dniem Mieszkańca oraz zjazdem rodzin. Do Częstochowy zjechały się DPS-y z Poraja, Blachowni, Nakła czy Lelowa. Było też kilka placówek z Częstochowy. Lubliniec oprócz nas reprezentowały DPS " KOMBATANT" oraz Zameczek. My pojechaliśmy 8-osobową grupą: pięciu panów, dwie panie z DPS w Koszęcinie oraz opiekun grupy. Na miejscu przydzielono nam opiekunkę, która dbała o to, by nasz pobyt przebiegał bez zastrzeżeń. W programie pikniku była msza, pokaz tańca towarzyskiego, występ muzyków oraz zaproszonych DPS-ów, którzy rywalizowali w konkursie piosenki filmowej. Nas reprezentowało dwóch panów, jeden zaśpiewał piosenkę z filmu Pieśniarz z Warszawy "Już taki jestem zimny drań" z repertuaru Eugeniusza Bodo, a drugi zaprezentował się w piosence Wojciecha Gąsowskiego "M jak miłość" z serialu o tym samym tytule. Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz podziękowania. W przerwach serwowano słodkie przekąski, kiełbaski z grilla oraz bigos. Imprezę zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez dj. Adriana. Dopełnieniem pikniku była piękna, słoneczna pogoda, która do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania. 

W kwietniu wszyscy czekali na Święta Wielkanocne. Przez cały miesiąc trwały przygotowania do tych świąt. Kolorowe kwiaty, zajączki i jajeczka ozdobiły pomieszczenia DPS-u. Zorganizowany został także konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną. Kreatywnością wykazały się wszystkie oddziały DPS-u w Lublińcu, Panie z DPS-u w Koszęcinie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Jury składające się z Pani v-ce dyrektor DPS w Lublińcu, pracownika administracji, instruktorek k. o. oraz przewodniczącego samorządu mieszkańców, postanowiło jednogłośnie wyróżnić wszystkie kartki dyplomami. Całość prac została wyeksponowana w holu głównym DPS. 

"Książka i my" - pod takim tutułem odbył się 29 marca b.r. konkurs wiedzy o książce i bibliotece. Do "walki" stanęło 9 mieszkańców DPS w Lublińcu, 2 panie z DPS w Koszęcinie oraz 1 uczestniczka warsztatów terapii zajęciowej. Test składający się z 28 pytań o różnym stopniu trudności, nie stanowił większego problemu dla uczestników. Świadczy o tym wysoki i wyrównany poziom biorących udział. Jury składające się z instruktorów DPS po podliczeniu głosów wyłoniło osoby z największą liczbą punktów. Ponieważ dwie osoby otrzymały maksymalną ich ilość, potrzebna była dogrywka, która wyłoniła zwycięzcę. Został nim mieszkaniec DPS w Lublińcu, podobnie jak i drugi laureat. Trzecie miejsce wywalczyła uczestniczka warsztatów terapii zajęciowej. Zwycięzca otrzymał z rąk Pana Dyrektora puchar oraz cała trójka drobne upominki. Pozostali uczestnicy mogli liczyć na dyplomy oraz słodkości.

21 marca b.r. w naszym domu pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Korowód składający się z personelu oraz mieszkańców w towarzystwie Marzanny udali się w miejsce,gdzie przygotowane było ognisko. Tam wysłuchaliśmy piosenek oraz wierszy o wiośnie. Punktem kulminacyjnym było symboliczne spalenie Marzanny na stosie. Pogoda jak przystało na Pierwszy Dzień Wiosny dopisała, stąd zainteresowanie mieszkańców było tak duże.

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i kadra włączyli się do akcji poparcia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu 25 stycznia 2019 roku ze swoimi gorącymi sercami i wielką spontanicznością wyszli w mroźny dzień, aby przekazać swoje poparcie dla inicjatywy Fundacji WOŚP. Utworzone zostało duże serce przez uczestników trzymających w dłoniach czerwone i białe balony. Zdjęcie wykonano z okna trzeciego piętra naszego domu. Dlatego efekt był jeszcze większy i dodał tej inicjatywie prestiżu. W przyszłości uczestnicy warsztatów pragną mocno zaangażować się i włączyć w szereg działań związanych z orkiestrą. Na ten moment uczestnicy wyślą zdjęcie do siedziby Fundacji z życzeniami i wyrazami wsparcia.

W listopadzie 2018 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublińcu ogłosił Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkolnej i na poziomie szkoły podstawowej oraz gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Nasz uczestnik Leon Samek z pracowni plastycznej pod kierunkiem terapeutki Joanny Łebek wziął udział w Konkursie i był w swojej kategorii wiekowej bezkonkurencyjny. Wykonał piękny witraż przedstawiający Świętą Rodzinę. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 grudnia 2018 roku podczas XX Powiatowego Wspólnego Kolędowania, które miało miejsce w siedzibie ośrodka. Nagrody wręczali Pani Dyrektor SOS Danuta Jakubiszyn oraz Starosta Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła.

© 2005-2017 - Dom Pomocy Społecznej (DPS) Lubliniec